Jak kupić samochód na aukcji

We Francji oraz popularniejsze stają się aukcje samochodów używanych. Aukcje te przyciągają nie tylko samych francuzów, ale także osoby z zagranicy w tym Polaków. Możliwość kupna samochodu w cenie 50% ceny rynkowej w połączeniu z bardzo dużym wyborem sprawia, że bardzo często opłaca się taka wyprawa po samochód”. Jako, ze w Polce aukcje samochodowe nie są popularne (przybierają one formę bardziej ofert jak motoallegro etc) przybliżymy Wam warunki jakie należy spełnić aby wziąć udział w aukcji jak i gdzie należy się udać..
Francuskie aukcje samochodowe

Sprzedaże aukcyjne odbywają się nawet kilka razy w tygodniu w całej Francji i dzielą się na dwie kategorie – aukcje poświęcone wyłącznie samochodom z sektora publicznego i te, w których wystawiane są również używane auta przedsiębiorstw i podmiotów gospodarczych. Wszystkie auta opatrzone są dokładnym opisem technicznym. Niemożliwa jest jednak jazda próbna. Ostateczna cena aukcyjna zależy od zainteresowania danym pojazdem i jest zazwyczaj o kilkanaście procent niższa od ceny rynkowej. Trzeba jednak wziąć pod uwagę koszty operacyjne. Wszystkie pojazdy prezentowane są przed aukcją. Można więc dokładnie zapoznać się z ich stanem. Trzeba jednak spojrzeć okiem specjalisty żeby zauważyć to czego laik nie widzi. Dobrze też orientować się w cenach rynkowych, żeby nie przepłacić.

W przypadku licytatorów, takich jak aukcja Alcopa, Five Auction i Encheres VO (w Bordeaux, Tuluzie i Marsylii) samochody są wymienione na stronie internetowej zawierającej szczegółowe informacje na temat stanu technicznego pojazdu oraz specyfikacji pojazdu. Pojazdy zostaną poddane kontroli bezpieczeństwa pojazdów (hamulce, światła, wstrząsy, uszkodzone pojazdy) w centrum kontroli technicznej. Można również znaleźć wielką wartość używanego samochodu francuskiego na aukcjach publicznych finansów stanu, Ventes Domaniales.
Możesz wziąć udział w sprzedaży osobiście i nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja. Każda sprzedaż fizyczna poprzedzona jest wystawą, gdzie pracownicy są gotowi odpowiedzieć na pytania i doradzić potencjalnemu nabywcy. Zwykle możesz usiąść w samochodzie i obrócić silnik, chociaż jazda próbna zwykle nie jest możliwa.

W interesie zaufania i przejrzystości klientów renomowane firmy aukcyjne starają się, aby zdjęcia na ich stronach odzwierciedlały stan pojazdu, umożliwiając klientowi przeprowadzenie dokładnej kontroli wizualnej. Zdjęcia są robione pod różnymi kątami, aby pokazać kupującemu każdy detal, czy to zarysowania, wyposażenie czy inne specyfikacje. Zawiadomienie wyświetlane za przednią szybą służy do przedstawienia dokładnego modelu, przebiegu, opcji i / lub wyposażenia, a także stanu samochodu, całkowitego kosztu sprzedaży i opłat administracyjnych. Niektóre pojazdy, w szczególności samochody z wypożyczalni, mają pełną historię konserwacji.
Ventes domaniales – czyli samochód z floty państwowej

Chodzi tu o aukcje dóbr państwowych. Są to głównie samochody nabyte droga konfiskacji sądowej, pojazdy odholowane przez straż miejską, które nie zostały odebrane przez właściciela. Oferowane są już samochody należące do instytucji administracyjnych (powiatów, gmin etc). Do aukcji może przystąpić każda osoba która ukończyła 18 lat i która nie karana. Samochody posiadają dokładny opis techniczny, z którym może się zapoznać każda osoba. Jest to niezwykle ważne, gdyż samochody z floty państwowej nie posiadają gwarancji. Pomimo rzetelnej informacji o stanie samochodu jak i ewentualnych usterkach, konieczne jest także przyjrzeniu się specjalnym oznaczeniom widniejącym w katalogu. Istnieje kilka skrótów:
CT- samochód wymaga przeglądu technicznego przed wskazaną datą w katalogu
ACI – oznaczenie mówiące, że samochód sprzedawany jest bez tablic rejestracyjnych. Jest to ważne, jako że poruszanie się takim samochodem jest niedozwolone aż do momentu rejestracji. Dowiedz się jak zarejestrować auto we Francji
RP – oferta samochodu dostępna tylko dla przediśiębiorców
NR (fr. on réimmatriculable) – oznaczanie mówiące, że auto jest sprzedawane na częsci
NC – informuje nas, że dany samochód nie spełnia norm technicznych

 

Jak kupić samochód na aukcji?

Idealnym rozwiązaniem jest wybranie się osobiście na aukcje. Poznaj francuskie aukcje samochodowe. Wyprawa taka wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami, jednakże warto osobiście zobaczyć samochód przed jego zakupem. W przypadku kiedy nie jet to możliwe można skorzystać ze stron aukcyjnych i za pośrednictwem znajdujących się tam formularzy złożyć ofertę na samochód. Uwaga: niezbędne jest dołączenie do niego czeku o wartości 20% całkowitej wartości samochodu. Aby oferta została wzięta pod uwagę czek musi zostać dostarczony do komisarza aukcyjnego przed wskazaną w formularzu datą i godziną.
Dzień aukcji

W sali sprzedaży w dniu aukcji prowadzący aukcje kieruje salą sprzedaży i wyjaśnia techniczne i administracyjne specyfikacje każdego pojazdu. Pojazdy są parowane jeden po drugim zgodnie z wcześniej ustaloną kolejnością i przedziałem czasowym (pilnuj katalogu sprzedaży). Kiedy pojazd zostanie ogłoszony „vendu”, kupujący następnie przedstawi dowód osobisty i zapłaci w całości (tylko gotówką do maksymalnej kwoty 1000 € lub wpłaci depozyt (czek, depozyt bankowy).
Jeśli chodzi o licytację, usiądź na trybunach i licytuj używając sygnałów ręcznych. Licytacja rozpoczyna się od ceny minimalnej, a stawki zwykle wzrastają o 100 EUR.
Jeśli nie możesz wziąć udziału w aukcji, możliwe jest wystawienie mandatu firmie aukcyjnej na zakup w Twoim imieniu. Ta „oferta nieobecności” jest pisemną instrukcją od kupującego kierującą licytatorem, aby licytować w twoim imieniu do maksymalnej kwoty określonej dla każdego pojazdu. Istnieją również aukcje samochodowe online.
Domy aukcyjne oferują różne gwarancje na zakupione pojazdy, ale możesz spodziewać się trzymiesięcznej gwarancji przy zakupie używanego francuskiego pojazdu, który nie ma więcej niż pięć lat i nie ma więcej niż 150 000 km na dobę.

Opłaty

Jak to ma miejsce w przypadku zakupu każdego samochodu zobowiązani jesteśmy do zapłacenia VAT-u jak i podatku. Podatego od samochodu wyliczony jest na podstawie wartości samochodu i wynosi on 6% lub 11%. Wyższa stawka dotyczy zakupu samochodu indywidualnie, mniejsza w ramach przetargu. W dniu zakupu samochodu należy zapłacić tylko 20% wartości samochodu Pozostała cześć należy opłacić w ciągu 8 dni(przelewem, kartą płatniczą, czekiem)
Informacje na stronie : www.ventes-domaniales.fr> lub telefonicznie :01 45 11 62 62

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*