Zakup auta we Francji

Zakup auta we Francji - Auta z Francji

Nabycie samochodu za granicą to często oszczędność nawet 20% wartości samochodu. Od kiedy zostały wprowadzone przepisy o swobodnej konkurencji na rynkach wspólnotowych regulujących zakup pojazdów taka możliwość stoi otworem przed każdym z nas. Jak powszechnie wiadomo, „handlarze” często sprowadzają samochody w bardzo złym stanie, które potem naprawiają małym kosztem i próbują sprzedać za duże pieniądze. Wszystko to się odbywa za naszymi plecami, kiedy to każdy z nas może znaleźć dla siebie samochód w bardzo dobrym stanie i w niezwykle atrakcyjnej cenie. Co więcej zakup auta we Francji nie jest niczym trudnym.




Zakup samochodu we Francji

Z zakupem samochodu we Francji wiąże się kilka czynności, które nie występują w Polsce, stad też trzeba czynie zweryfikować czy wszystkie wymienione poniżej czynności zostały dokonane. Oto pięć najważniejszych czynności:

  1. Najważniejsza czynność dotyczy dowodu rejestracyjnego (fr. la carte grise). W momencie zakupu samochodu dowód rejestracyjny pojazdu musi być przekreślony. Sprzedawca/właściciel musi w sposób widoczny nanieść informację o sprzedaży samochodu w dowiedzie rejestracyjnym. Taka informacje jest niezbędna u musi zawierać ona datę sprzedaży (Uwaga: wraz z dokładną godziną!) jak i podpis sprzedawcy
  2. Osoba kupująca powinna otrzymać zaświadczenie o stanie pojazdu (fr. un certificat de situation ou de non-gage). Zaświadczenie to musi być wypełnione na co najmniej miesiąc przed datą zakupu. Certyfikat/zaświadczenie to gwarantuje, że nabywany samochód nie jest przedmiotem opozycji sądowej.
  3. W przypadku kiedy pojazda ma więcej niż 4 lata, sprzedający jest osobą prywatną należy domagać się otrzymania raportu z kontroli technicznej (fr. le rapport de contrôle technique), Aby zagwarantować aktualność takiego raportu musi pochodzić on z ostatnich 6 miesięcy użytkowania samochodu.
  4. Dowodem zakupu czyli tak zwanym zaświadczeniem o zbyciu pojazdu jest le certificat de session. Zaświadczenie to w dwóch jednakowo brzmiących egzemplarzach otrzymuje sprzedawca w prefekturze. Uwaga: kluczowa jest tutaj zgodność podpisów – podpis na zaświadczeniu musi być identyczny do tego, który znajduje się w dowodzie rejestracyjnym (fr. la carte grise). Pozwoli to uniknąć ewentualnych problemów administracyjnych.
  5. Obowiązek ubezpieczenia samochodu leży po stronie nabywcy. Równo po zakupie samochody należy go ubezpieczyć. Dopóki planujemy przywiezienie samochodu do Polski (bądź też innego kraju w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego) nie jest potrzebne jakieś dodatkowe ubezpieczenie.