Kupowanie używanego samochodu we Francji – przewodnik wprowadzający

Z pewnością wiele osób, które będzie się przeprowadzać do Francji będzie potrzebować samochodu. Kupowanie używanego samochodu we Francji nie jest czymś specjalnie skomplikowanym jednak wymaga pewnego zaangażowania. W tym artykule przedstawimy Wam podstawowy przewodnik zakupu używanego samochodu.


Ci, którzy znają i kochają Francję, są świadomi tego jak dumni są Francuzi z własnych produktów. Nic więc dziwnego, że wielu francuskich kierowców jest lojalnych wobec wielkich francuskich marek, takich jak Renault, Citroën i Peugeot. To właśnie te samochody są tam najpopularniejsze. Niemniej popularne są również japońskie marki, a także niemieckie marki VW i Audi, ale w przypadku francuskich marek można znaleźć najlepszą ofertę, nie tylko na pierwszy zakup, ale także na przyszłe naprawy i części. Będzie większy wybór i wielu dealerów samochodowych oferujących idealny samochód używany (voiture d’occasion).

Weryfikacja samochodu przed zakupem

Kiedy już wiesz, jakiego rodzaju używany samochód chciałbyś kupić, musisz koniecznie ocenić średnie ceny dla danej marki i modelu. We Francji dobrym miejscem na początek jest zakup dwutygodniowej „biblii” każdej osoby kupującej samochód o nazwie L’Argus (w obiegu od 1927 r.), Jest ona dostępna we wszystkich dobrych punktach sprzedaży prasy „Presse” na każdej głównej ulicy francuskiej. Ceny tutaj wymienione są postrzegane jako standard branżowy – są również wykorzystywane przez firmy ubezpieczeniowe przy rozpatrywaniu roszczeń i składek. Docelowo jako kupujący powinieneś dążyć do zapłacenia w granicach 90% ceny pojazdu w nim wymienionej.
Warto również sprawdzić ogłoszenia w gazetach lokalnych, np. La Dépêche dla Midi-Pyrénées, Charente Libre, Nice Matin, La Voix du Nord w Nord-Pas de Calais i Sud-Ouest. Jeśli nie masz nic innego, daje ci to możliwość siedzenia i delektowania się spokojną kawą na wiejskim placu podczas przeglądania ogłoszeń z pełną listą samochodów!

Innym dobrym miejscem do znalezienia okaże się w małych przydrożnych garażach, które można znaleźć w dolonym mieście. Zawsze posiadają lepsza ofertę w małych niż w dużych miastach, więc często opłaca się wybrać na dwugodzinną przejażdżka, aby zdobyć wymazony samochód i zaoszczędzić nawet do 15% ceny samochodu. Możesz również poprosić lokalnego mechanika, czy może on polecić samochód na sprzedaż – będzie on znał lokalnych sprzedawców z dużą ilością kontaktów, a jego jedyną nagrodą będzie obsługa samochodu po jego zakupie.

Inną opcją do rozważenia – i jest to zalecane od niektórych użytkowników forum FrenchEntrée – jest zakup używanego samochodu z Belgii lub Niemiec.

 

Badania online

Istnieje wiele dobrze utrzymanych stron internetowych we Francji, które zawierają ogromny wybór używanych samochodów na sprzedaż. Wśród wiodących są Auto Scout, La Centrale, Paru Vendu i Le Bon Coin, a także czasopism samochodowych, takich jak Auto Journal. Możesz wyszukiwać według własnych określonych kryteriów, takich jak marque (marka), modèle (model), prix (cena), année (rok), kilométrage (przebieg) i carburant (typ silnika / benzyny).

Proces zakupu francuskiego samochodu

Jeśli kupujesz od dealera samochodowego, zajmą się większością prac papierniczych, ale ważne jest, aby mieć świadomość wymagań. Oczywiście jest to podwójnie ważne, jeśli kupujesz od prywatnego sprzedawcy.
Sprzedawca musi wykonać następujące czynności:

  • Dostarczenie certyfikatu (zaświadczenie o przeniesieniu i dokumencie sprzedaży) w trzech egzemplarzach wypełnionych i podpisanych przez osobę, której nazwisko znajduje się na świadectwie immatrykulacji (carte grise). Sprzedawca musi przekazać kopię do Préfecture (centrala administracyjna regionu) w ciągu 15 dni od daty sprzedaży.
  • Certyfikat immatriculation musi być przekreślony po skosie w niezmywalnym tuszu, a osoba, której nazwisko widnieje na nim, musi napisać wzdłuż linii, „Vendu le …” (Sprzedane w …), a następnie datę i, najlepiej, czas, a następnie podpisz go.
  • Daj kupującemu certificat de situation administrative – często odsyłając do swojej poprzedniej nazwy certificat de non-gage – jeśli kupujący o to poprosi. Nie jest to konieczne do celów rejestracji, ale poświadcza, że samochód nie jest zabezpieczony przed pożyczką (ważne przez miesiąc) lub że nie ma legalnego sprzeciwu wobec jego sprzedaży (ważny przez dwa miesiące).
  • Dostarczyć procedurę pisemną z techniki kontrolnej datowanej nie wcześniej niż sześć miesięcy wcześniej (lub w ciągu dwóch miesięcy, jeżeli konieczne jest ponowne sprawdzenie). Nie jest to wymagane w przypadku motocykla, przyczepy lub samochodu / samochodu w wieku poniżej czterech lat.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*